Introduktion til Thy - Hvordan vind, vand, sand og salt har formet landskab, dyr, planter og folket

Længst mod nordvest på Jyllands skulder ligger Thy med Vesterhavet som nærmeste nabo. Danmarks første Nationalpark strækker sig fra Agger i Syd til Hanstholm i nord.

Vi har samlet en række intro forløb, som giver jer et godt indtryk af, hvad Nationalpark Thy er. Her får I bl.a. svar på spørgsmål som: Hvordan blev den skabt? Hvilke dyr og planter er helt særlige? Hvorfor er sand sejt?
En del af dem kan gennemføres hjemme før et besøg.

undervisningsdatabasen kan du finde flere “Introopgaver”.

Målgruppe: Mellemtrin og udskoling.

Årstid: Hele året.

Lokalitet: Hele nationalparken.  

Forløb til mellemtrin

Hvem kender Nationalpark Thy's kyst bedst? (Thy25)

Opgaven kan bruges som intro eller evaluering af et forløb. Svarene på spørgsmålene kan ikke findes ved at læse en bestemt tekst eller kigge i en udvalgt bog. Eleverne skal kunne udlede svaret ud fra den viden, de har om kysten.

Spil med arter i Nationalpark Thy (Thy28)

Gennem spil bliver eleverne klogere på arter som kan findes i forskellige økosystemer i Nationalpark Thy.

Hvor stor er sandkassen Lodbjerg Sande? (Thy26)

Lodbjerg Sande er en sandbanke ved Lodbjerg Fyr, hvor vinden har blæst store mængder sand ind fra kystklitten. Men hvor stort et område dækker sandbanken?

Forløb til udskoling

Kend din nationalpark - Busrundtur (Thy84)

Forløbet giver eleverne en bevidsthed om, hvad der er særligt og karakteristisk ved Nationalpark Thy med udgangspunkt i temaerne i de to High5 hæfter med Pil og Storm.

Lav en forespørgsel på en guide eller naturvejleder her.

Hvem kender Nationalpark Thy bedst (Thy52)

Opgaven kan bruges som intro eller evaluering af et forløb. Eleverne kommer til at stifte bekendtskab med forskellige nationalpark begreber.

Geologi brætspil (Thy2)

Geologispillet giver eleverne kendskab til hvorfor landskabet ser ud som det gør i Nationalpark Thy.

Lær Nationalparkord (Thy64)

Med denne opgave får eleverne kendskab til en række ord og begreber der vedrører natur og kultur i Nationalpark Thy, og som de vil kunne bruge fremadrettet.

 

Overnat i Thy

Der er mange forskellige muligheder for at overnatte i Thy. Find jeres overnatning på:

Hyttefortegnelsen - Hytter og lejrpladser

VisitThy - Lejrskoler og hytter

udinaturen.dk - Shelters og lejrpladser

 

Søg flere undervisningsforløb

I nationalparkens undervisningsdatabase kan du blive inspireret til endnu flere læringsaktiviteter i Nationalpark Thy.

Søg i undervisningsdatabasen